понеділок, 19 жовтня 2020 р.

 Тема 2. Морфеміка. Словотвір (на 30.10)

1. Поняття про морфему.
2. Основа і закінчення, їх типи.
3. Корінь. Спільнокореневі слова.
4. Префікс, суфікс.
5. Морфемний аналіз слова.
                                                         Завдання:
- Законспектувати в зошит відповідно до плану, надавши для перевірки фото сторінок, де на кожній сторінці має бути прізвище студента.
- Виконати практичні завдання, користуючись морфемним, словотворчим словниками, в робочому зошиті. Надати для перевірки фото сторінок зошита.

ВЧЕННЯ ПРО БУДОВУ СЛІВ (МОРФЕМІКА)
Поняття про морфеми (значущі частини слова)
Вивчаючи фонетику, ми поділяли слова на звуки і склади: фарбувати — [ф]-[а]-[р]-[б]-[у]- в]-[а]-[т]-[и], фар-бу-ва-ти. В обох випадках кожна така частина (звук чи склад) значення не має. Але слово можна поділити й на такі частини, кожна з яких матиме певне значення. У слові фарбувати виділяється три такі частини: фарб-, -ува, -ти. Частина фарб- тут маєте те саме значення, що й у слові фарба. Частина -ува- в цьому слові має те саме значення, що й у словах рах-ува-ння,  мал-юва-ння, модел-юва-ти. Частина -ти має те саме значення, що й у кожному дієслові-інфінітиві (чита-ти, сиді-ти, співа-ти). Найменша частина слова, яка має певне значення, називається морфемою. У слові фарбувапш морфеми: фарб- корінь, ува-, -ти – суфікси (звуків — дев'ять, складів — чотири).
Морфемами є корінь, префікс, суфікс, закінчення. Отже, вчення про морфемну будову слова — це вчення про значущі частини слова — корінь, префікс, суфікс, закінчення. Морфема відрізняється від звука і складу тим, що має певне значення. Звук і склад значення не мають. Морфема може іноді збігатися зі звуком чи складом. Але це лише зовнішня подібність. Поділимо слово фарба на звуки і морфеми: звуки [ф]-[а]-[р]-[б]-[и], морфеми фарб-и. Кінцевий звук и збігся з морфемою (закінченням) -и. Насправді ж вони відрізняються між собою: звук la] нічого не означає, а закінчення -а вказує на певний відмінок (називний), число (однину), рід (жіночий).

Завдання. Подані слова поділіть на звуки, склади і морфеми.
Безводний, вдуматися, вивітрювання, дошкільнята, записати, змалювати, наклейка, небесний, знедолити.

Основа і закінчення слова
Для того щоб висловити думку, треба пов'язати окремі слова в речення. Слова в реченні між собою пов'язуються за значенням та граматично. Слово металевий за значенням поєднується зі словом каркас тому, що каркас може бути зроблений з металу. Прикметник смачний за значенням поєднується зі словами, які означають предмети харчування (хліб, кавун, борщ, сир тощо). Це ж слово не поєднується за значенням зі словами стіл, залізо, скло, бо вони означають неїстівні предмети. Граматичний зв'язок між словами найчастіше здійснюється за допомогою кінцевої морфеми слова — закінчення. Наприклад, слово книга з дієсловом читати граматично пов'язується за допомогою закінчення -у (читати книгу), з іменником читання — за допомогою закінчення -и (читання книги), а з дієсловом завдячувати — за допомогою закінчення -і (завдячувати книзі).
Закінчення утворює нову форму слова (нову словоформу). Книга, книги, книзі, книгу, книгою — це не нові слова, а словоформи, різні форми того самого слова.
Отже, закінченням називається така значуща змінна частина слова (морфема), яка утворює нові словоформи і служить для зв'язку слів у реченні. Закінчення мають лише змінні слова. До них належать: іменники (змінюються за відмінками і числами), прикметники (змінюються за родами, відмінками і числами), числівники (кількісні числівники змінюються за відмінками, а порядкові — ще й за родами і числами), займенники (змінюються за родами, відмінками і числами), дієслова )у теперішньому часі змінюються за особами і числами, в минулому — за родами і числами, дієприкметники — за родами, відмінками і числами).
Отже, щоб виділити закінчення, треба утворити кілька словоформ певного слова. Змінна частина слова й буде закінченням. Наприклад: зелен-ий, зелен-ого, зелен-ому, зелен-і, земн-их, зелен-им, зелен-а, зелен-ої.
В одних словоформах закінчення виражається звуками (на письмі — буквами): парт-а, парт-и, парт-і, парт-ою. Таке закінчення називається повним. В інших словоформах закінчення не виражається звуками. Воно виявляється при порівнянні кількох словоформ. Для прикладу порівняймо слоовоформи іменника парта у множині: парт-и, парт-ам, пирт-ами, на парт-ax. В усіх відмінках множини тут виявляється повне закінчення. Лише у родовому відмінку множни нульове закінчення — парт.
Нульове закінчення мають: а) іменники чоловічого роду однини на приголосний у називному та знахідному відмінках; б). іменники жіночого роду в родовому відмінку множини (карт); в) іменники середнього роду на -о в родовому відмінку множини (вікон, сіл); г) іменники жіночого роду на м'який приголосний в називному і знахідному відмінках однини (мідь, сталь); д) присвійні прикметники в називному відмінку однини чоловічого роду (батьків, материн)) e)короткі прикметники чоловічого роду в називному відмінку (зелен сад); є) деякі дієслова в наказовій формі другої особи однини (сядь, дай); ж) дієслова минулого часу чоловічого роду (писав, віз, міг).

Вирази «слово має закінчення -о» і «слово закінчується на о» — не рівнозначні. Щодо слова село можна застосувати обидва вирази. Але щодо слова швидко можна вжити лише другий вислів («слово швидко закінчується на о»), бо тут о не є закінченням.

Виділяючи закінчення, ми водночас виділяємо й основу, тобто другу частину слова: золото-ий, автоматизован-ий. Основою називається та частина слова, яка виражає його конкретне лексичне значення. У слові автоматизований лексичне значення виражається частиною автоматизован-.
Незмінні слова на закінчення й основу не поділяються. Вони мають лише основу. Така основа називається чистою: вперед, праворуч, сьогодні.
Чиста основа виділяється в таких незмінних словах: 1) у невідмінюваних іменниках (бюро, журі, депо, таксі, кіно); 2)  в інфінітивах (будувати, перемагати, активізувати); 3)  у дієприслівниках   (малюючи,   співаючи,   запускаючи); 4)  у прислівниках (швидко, вчора, там, тут).
Іменники, прикметники та дієслова з нульовим закінченням не мають чистої основи: борщ, рак, льон, вік, чай, сіль, міць; братів, сестрин; читав, ніс, стій і под. Це слова змінні (відмінювані, дієвідмінювані), тому вони мають закінчення, але нульове.
До складу основи входять усі морфеми, крім закінчення, а саме: корінь, суфікси, префікси. Обов'язково входять до складу основи: суфікси минулого часу -в, -л- (читав, читала, читало, читали), суфікси дієприкметників -ач-, -яч-, -уч-, -юч- та ін. (правлячий, відпочиваючий, змарнілий), суфікси дієприслівників -чи, -ши (оглядаючи, натрапивши), суфікси вищого та найвищого ступенів  порівняння  прикметників  -ш-,  -іш-(добріший, найдобріший), суфікси прислівників -о, -е (весело, добре), зменшено-пестливі та згрубілі суфікси іменників, прикметників і дієслів -чик, -есеньк-, -юсіньк- та ін. (стільчик, білесенький, манюсінький, їстоньки, вовчище).
У змінюваних словах основа виділяється зіставленням форм (словоформ). Спільна частина таких форм становить основу слова: космонавт, космонавт-а, космонавт-у, космонавт-ом, космонавт-и, космонавт-ів, космонавт-ами і т. д.
Виділити в слові закінчення й лексичну основу не завжди легко. Де закінчення й основа в словах партія, гвардія чи таю, читаєш, читають? Якщо виділяти основу й закінчення на письмі, то ці слова поділяються так: парті-я, гварді-я, чита-ю, чита-єш, чита-ють. Але поділ проведено неточно. Тут у кожному слові одну частину відірвано від основи і приєднано до закінчення, внаслідок чого неправильно визначено й основу й  закінчення.
Відомо, що букви я, ю, є після голосного завжди позначають два звуки: [йа], [йу], [йе]. Якщо наведені слова поділяти на основу й закінчення по звуках, то межа між ними проходитиме в іншому місці. Пор.: на письмі — парті-я, гварді-я, чита-ю, чита-єш, чита-ють; по звуках — [партій-а], [гвардій-а], [читай-у], [чи-тай-еш], [читай-уть].
Отже, основа в цих словах буде партій-, гвардій-, читай-, закінчення відповідно -а, -а, -у, -еш, -уть.

Завдання. 
1. Визначте всі змінні слова, доберіть до них кілька словоформ. Змінні слова поділіть на закінчення й основу. Випишіть слова з нульовим закінченням і чистою основою.

Рано напровесні над сонною землею загуркоче раптом перший весняний грім. Вдарить з високого неба, із-за сизої хмари, розколе її навпіл. Пробіжить у свинцевій тучі блискавка, наче щука вогняна, вдарить хвостом і зникне десь у бездонній глибині.
Над умлілою від сонця землею прокотиться небесний гул, голосним відлунням озветься з кожного яру й долини, з кожного дерева, з кожної гілочки, хоч вони, може, ще й голі. Пронесеться та гроза над принишклим селом, над старими стріхами хат і десь далеко зітхне в берегах, пересичених вологою. (І.   Цюпа)

2. У поданих словах виділіть закінчення.
Весна, спів, птах, хміль, пташка, сонечко, співають, малюють, пропоную, знання, няня, праця, радість, раділо, думав, телефо­нував, радив, лілея, сидиш, вишивають, фотографують, хімія, географія, фізика.

                             Основи непохідні, похідні і зв'язані
Непохідною називають таку основу, яка не поділяється на окремі морфеми: вод-а (вода), рук-а (рука), ног-а (нога), ліс-и (ліси), біл-ий (білий), пиш-у (пишу), нес-у (несу). Непохідна основа збігається з коренем.
Якщо ж основа поділяється на морфеми, а в мові існує відповідне слово з непохідною основою, то така основа називається похідною. Основа в слові водян-ий похідна, бо поділяється на морфеми (крім кореня вод- виділяється суфікс -ян-) і має відповідне слово з непохідною основою (слово вод-а). Ось ще приклади похідних основ: рукавиця (рук-ав-иц'-а), рук-а), підніжка (підніжк-а, ног-а), лісник (ліс-н-ик, ліс), дубовий (дуб-ов-ий, дуб), застольний (за-столь-н-ий, стіл), білизна (біл-изн-а, біл-ий). Вони похідні тому, що кожне з них має відповідне слово з непохідною основою і поділяється на морфеми — корінь, суфікс і префікс.
Проте в мові є такі слова, основи яких поділяються на морфеми, але не мають відповідного слова з непохідною основою. Порівняймо слова птиця і водиця, ожина і свинина. Всі вони поділяються на морфеми: пт-иц-я і вод-иц-я, ож-ин-а і свин-ин-а. Але є і корінна відмінність. Слово водиця поділяється на корінь вод- і суфікс -иц-, має відповідне слово з непохідною основою вод-а (вод-и). Слово птиця хоч і поділяється на корінь і суфікс (пт-иц-я, пт-аш-к-а, пт-ах), але не має відповідного слова з непохідною основою пт-, У слові ожина виділяється суфікс -ин-, але воно також не має відповідного слова з непохідною основою ож-. Такі основи, які поділяються на морфеми, але не мають відповідних слів з непохідними основами, називаються зв'язаними. Зв'язаними називають їх тому, що корені їх без суфіксів чи префіксів не вживаються: вул-иц-я, боч-к-а, вій-ськ-о, на-ді-ти, кіш-к-а, за-мк-ну-ти, за-пряг-ати, скрип-к-а, до-сяг-ну-ти, оп-тим-іст, тур-ист, футур-изм.
Слова пир, жир, дар  є непохідними, бо не поділяються на морфеми; їх основи повністю збігаються з коренем.

Завдання. У наведених словах визначте основу і закінчення. Назвіть основи похідні, непохідні, зв'язані. Свої висновки перевірте за "Морфемним словником".

Абстрагувати, аварія, автономність, агресивність, академія, аритмічність, архітектурний, безвихідний, білка, вершина, випрягти, воїнство, всюди, вчора, гарантувати, геройський, делегація, держава, добрячка, договір, забіг, заячий, здоров'я, історія, кропива, мокрий, мокро, ніжно, сьогодні.

Корінь, суфікс, префікс
Слова об'єднуються в групи (ряди чи гнізда) за значенням та будовою: учити, учитися, учитель, учителька, учительство, учительська, учительський, учень, учнівство, навчання, навчальний, заучувати, переучувати, недовчити, завчити, завчений та ін. Такі групи слів називаються спорідненими, або спільнокореневими словами.
Корінь — це спільна частина споріднених слів, яка виражає їх загальне значення. Такою спільною частиною наведеного ряду слів  є -уч- (-вч-). Вона й виступає коренем кожного з цих слів. Отже, для виділення кореня у слові треба дібрати споріднені слова.
Слід відрізняти справді споріднені слова від неспоріднених. Наприклад, у групі слів водяний, підводний, заводнити, заводити, розводити, доводити, заводський, заводчани виділяється спільна частина -вод-. Чи є вона коренем для всіх цих слів? Ні, бо не всі ці слова за значенням споріднені. Тут маємо три групи споріднених слів: 1) водяний, підводний, заводнити — корінь -вод-, що в слові вода; 2) заводити, роз-водити, доводити — корінь -вод-, що в дієслові водити; 3) заводський, заводчани — корінь -завод-, що в слові завод. Тому треба розмежувати омонімічні корені, тобто ті, що звучать однаково, але мають різні значення. Це  різні  корені. Звуковий склад кореня може змінюватися внаслідок чергування голосних і приголосних: сад-ити, сід-ати, сіс-ти, садж-у, сяд-у. Видозміни кореня, спричинені чергуванням звуків, називаються варіантами кореня. Наприклад: рук-а, руц-і, руч-ний, корені руц-, руч- є варіантами кореня рук-
Суфікс — це та частина похідної основи, яка стоїть після кореня і служить для утворення слів з новим значенням (ліс — лісник) або з новим відтінком у значенні (ліс — лісок). У слові може бути кілька суфіксів. Наприклад, у слові гоголівський два суфікси (-ів-, -ськ-), у слові родичівський — три (-ич-, -ів-, -ськ-), у слові лісникувати — чотири суфіксі (-н-, -ик-, -ува-, -ти).
Морфема -ся (-сь), яку інколи неправильно називають часткою, стоїть у слові після закінчення: купають (закінчення -ут'-) — купаються, не спить (закінчення -um'-) — не спиться і под.
Префіксом називається та частина похідної основи, яка стоїть перед коренем і служить для утворення слів (правда — неправда, науковий — антинауковий, писати — переписати і форм слів (кращий — найкращий, писати — написати) У слові може бути кілька префіксів. У слові перерозподіл три префікси (пере-, -роз-, -по-).
Щоб виділити суфікс або префікс, треба: а) знайти інші слова з цим суфіксом або префіксом; б) дібрати слова з тим самим коренем, але з іншими суфіксами чи префіксами або без них. Наприклад, щоб визначити, який суфікс у слові малюнок, треба дібрати подібні слова: рахунок, пакунок, поцілунок, подарунок. Зіставивши ці слова, можна виділити спільну для них частину — суфікс -унок. Перевіримо, чи вживаються в мові споріднені їм слова без суфікса -унок. У мові є слова мал-яр, рах-івник,  запак-ов-ан-о,  пак-ува-ти,  поцілу-вати, подару-вати. Отже, у слові малюнок виділяється суфікс -унок. Таким способом визначаються у словах і префікси. В українській мові є багато слів на -зьк-, -цьк- (паризь- кий, козацький). При поділі їх на морфеми слід мати на увазі, що це не суфікси. Прикметник паризький утворився від основи париж- за допомогою суфікса -ськ- (ий). Звук [з] тут виник внаслідок злиття звука [ж] в кінці кореня і звука [с] на початку суфікса: париж + ський. Отже, -зьк-, -цьк— це не суфікси, а сполучення кінцевого приголосного основи з суфіксом –ськ.

         Завдання. У наведених словах виділіть корені і вкажіть їх значення.
Вода, заводити, заводнити, підводний, обезволити, переводити, підводити, провід, газопровід, водопровід, водій, водночас, водопад, відводити, розводити, водневий.

Тема 2. Словотвір

 1.   Словотвір як розділ мовознавства.

 2.  Основні поняття словотвору. Структура слова.
 3. Способи словотворення в українській мові: префіксальний, суфіксальний, суфіксально-префіксальний, постфіксальний, основоскладання, абревіація.

 4. Словотвірний аналіз слова.
  
Словотвір як розділ мовознавства
Словотвір - розділ мовознавчої науки, що вивчає структуру слів i способи їх творення.
Основні поняття словотвору. Структура слова
Усі слова нашої мови можна поділити на слова з непохідними основами (від яких утворюються інші слова) та слова з похідними основами. Під основою прийнято розуміти частину слова без закінчення. Непохідні основи мають у своєму складі лише корінь, похідні - ще й хоча б один словотворчий афікс (префікс, суфікс, постфікс). До слів з непохідними основами належать, наприклад, ліс, сад, море, поле, літо, синій, чорний, п'ю; до слів з похідними основами - перелісок, садівник, заморський, польовий, літній, посиніти, зчорнітися, допити.
Префікси, корені суфікси, закінчення, (флексії) та постфікси називаються значущими частинами слова, або морфемами. Префікс (від лат.prae - попереду та fixus - прикріплений) - значуща частина слова, яка стоїть перед коренем і служить для творення нових слів чи нових форм. Наприклад: казати - сказати, наказати, переказати, підказати доказати, вказати; сумнівний - безсумнівний; миліший - наймиліший. Корінь - це спільна частина споріднених слів. Наприклад, для споріднених слів сад, садок, садівник, садовий коренем є спільна частина сад-; для ходити, заходити, перехід, вхід, вихід - частина ход- (хід- у закритому складі) . Суфікс (від лат suffixus - прикріплений) - значуща частина слова, яка стоїть після кореня і служить для творення нових слів чи нових форм. Наприклад: малий - маленький, малесенький, малюсінький; трава - травинка, травиця, травиченька ; погойдати - погойдувати. Закінчення - це змінна морфема, яка стоїть після суфікса чи після кореня (у непохідних основах) і служить для зв'язку слів між собою; нульове закінчення позначається 0: наприклад: кохання, швидкий, мужність, малює. Постфікс (від лат: postfixus - прикріплений після) - значуща частина, що стоїть після закінчення і служить для творення нових слів чи нових форм (графічне позначення таке ж, як і суфікса). Наприклад: бити - битися, скажи - скажи-но. Процес творення нових слів у мові має назву словотворення. Нові слова утворюються на базі вже існуючих. Слово, яке служить базою для утворення іншого, називається твірним. Наприклад, для іменника правдивість твірним словом є прикметник правдивий, а для правдивий - іменник правда; для прикметника ялинковий твірним словом є іменник ялинка, а для ялинка - іменник ялина. Твірною основою є та частина твірного слова, яка входить до складу нового (похідного) слова (при цьому флексія до уваги не береться). Наприклад: правдивість --- правдивий --- правда, ялинковий --- ялинка --- ялина, преніжний --- ніжний. Твірною основою може бути і ціле твірне слово. Так, у наведених прикладах твірні слова і твірні основи збігаються: передивитися --- дивитися, накреслити --- креслити, підрозділ --- розділ, хористка --- хорист --- хор, надзвичайно --- звичайно. 

Cпособи словотворення в українській мові
Нові слова здебільшого утворюються за допомогою словотворчих афіксів. Словотворчий афікс - це префікс, суфікс чи постфікс, який приєднується до твірної основи для творення нового слова. Класифікацію способів словотворення схематично можна зобразити так:
1.  Префіксальний спосіб - спосіб творення слів за допомогою словотворчих префіксів: заходити -- ходити, перенавантаження -- навантаження, прехороший --- хороший, безвідповільно --- відповідально.
2.  Суфіксальний спосіб - спосіб творення слів за допомогою словотворчих суфіксів: холодненький --- холодний, дубок --- дуб, вітерець --- вітер, читання --- читати, молодість --- молодий.
3.  Префіксально-суфіксальний спосіб - спосіб творення слів шляхом одночасного приєднання до твірної основи словотворчих префіксів і суфіксів: надбрівний -- брова, безмежний -- межа, затишок -- тиша.
4.  Постфіксальний спосіб - спосіб творення слів шляхом приєднання до твірної основи словотворчих постфіксів: битися --- бити, миритися -- мирити. Безафіксний спосіб (відкидання значущих чатин) - це спосіб творення слів шляхом укорочення (усічення) твірного слова: відхід --- відходити, закид -- закидати, зелень -- зелений.
5.  Основоскладання - спосіб творення слів шляхом поєднання твірних основ кожного зі слів, що входять до базової сполуки - підрядної чи сурядної. Наприклад: хмарочос -- хмари чесати, життєпис -- життя писати, хвилеріз -- хвилі різати, лісостеп -- ліс і степ, синьо-жовтий --- синій і жовтий, кисло-солодкий -- кислий і солодкий. Словотворчим афіксом у таких випадках виступає інтерфікс - морфема, яка сполучає твірні основи. Цей спосіб творення - морфема, яка сполучає твірні основи. Цей спосіб творення може супроводжуватися суфіксацією: правосторонній -- права сторона, однобічний -- один бік, сільськогосподарський -- сільське господарство. Потрібно пам'ятати, що прикметники, утворені на базі сурядної сполуки слів, пишуться через дефіс (блакитно-синій, студентсько-викладацький, науково-технічний, мовно-літературний), а прикметники, утворені на базі підрядної сполуки - разом (народногосподарський, лівобережний, важкоатлетичний, західноукраїнський). Складання може відбуватися і без інтерфікса (всюдихід -- всюди ходити). Окремо виділяють складання слів: батько-мати -- батько і мати, хліб-сіль -- хліб і сіль, мед-пиво -- мед і пиво, срібло-золото -- срібло і золото, туди-сюди -- туди і сюди. Слова, утворені способом складання, називаються складними.
6.  Одним із різновидів складних слів є складноскорочені слова (абревіатури). Вони можуть утворюватися:
o  а) складанням частин кожного із твірних слів, що входять до базового словосполучення: завмаг -- завідуючий магазином,
o  б) складанням частини твірного слова і цілого твірного слова: держадміністрація -- державна адміністрація, медсестра -- медична сестра,
o  в) складанням назв початкових букв твірних слів: УТН - Українські телевізійні новини, ЛПУ - Ліберальна партія України,
o  г) складанням початкових звуків твірних слів: загс - запис актів громадянського стану, ДЕК -- державна екзаменаційна комісія;
o  д) складанням початкових частин і звуків, букв, цифр тощо: облвно -- обласний відділ народної освіти, СУ-15 (Сухий - прізвище конструктора).

Поняття про словотвірний аналіз слова
Словотвірний аналіз - це встановлення способу словотворення аналізованого слова, тобто визначення твірної основи та словотворчих афіксів: атомний - атом + н, розпорошений - розпорошити + ен, пізно - пізній + о. Повний словотвірний аналіз передбачає виділення і первісної основи ряду слів: лісівництво, лісівник, лісовий, ліс.

Завдання
1. Виконайте словотвірний аналіз слів, визначивши твірну основу й словотворчий засіб: осінній, листопад, виготовлено, вивчитися, перекваліфікація, морехідний, психолого-педагогічний.

неділя, 20 вересня 2020 р.

7 семестр

(на атестацію, 01.11, має бути опрацьовано 2 теми, надати виконані завдання до 30.10)

Тема 1. Лексика. Фразеологія. Лексикографія.

1. Поняття про лексикологію.
2. Лексичне значення слова.
3. Однозначні й багатозначні слова. Пряме й переносне значення слів.Типи перенесень.
4. Омоніми. Синоніми. Антоніми. Пароніми.
5. Поняття про фразеологію. Походження фразеологізмів. Класифікація фразеологізмів.
6. Лексикографія. Типи словників.

Завдання:
1. Письмово опрацювати теоретичний матеріал з теми: питання 1-5 - у формі конспекту, питання 6 - у формі таблиці. Надати зошит для перевірки. (10 б.).
2. Виконати практичні завдання. (15б.)

1. Складіть 5-6 словосполучень із словом бити, користуючись пода­ними нижче значеннями.
1. Завдавати ударів кому-небудь; 2. Стріляти; 3. Пульсувати; 4. Відчу­вається, доноситься (запах); 5. Ударами створювати звуки; 6. З силою вириватися назовні.

2. Прочитайте виразно уривки, випишіть слова, вжиті в переносному зна­ченні, з'ясуйте їх значення, типи переносних значень слів (метафора, метонімія, си­некдоха) й стилістичну роль.
     Ранок клепає коси, скрипить колодязними журавлями, грю­кає хвіртками. Потягуються дерева після короткої літньої ночі, струшують ранкову росу, гойдають голосне птаство на вітах. (ОПархоменко) Велика вереснева тиша стоїть над землею. Село, зачароване зоряним небом, хороше синіє розкиданими хатками, біля яких пильно дивляться на схід потемнілі соняшники. Дорожнім відволоженим пилом, терпкими коноплями і дозрілими садами пахне ніч. Зрідка спросоння заскрипить журавель. Посеред неба на південь гнеться Чумацький Шлях, і між його доспілими зо­рями тремтить і осипається на край землі срібний пилок (За М. Стельмахом).

Несе Полісся в кошиках гриби.
За болотами причаїлись Охи.
І спорить тиша голосом гарби
із реактивним гуркотом епохи.
Село сосновий виверне кожух.
І йде на зустріч, як весільна теща.
Осінніх вогнищ кинутий цибух
мале дитя в долоньки переплеще.        
Правічну думу думають ліси,
вгрузають в мох столітні дідугани.
Переметнеться заєць навскоси —
горить асфальт у нього під ногами.
Лункі октави дальніх голосів
запише обрій у вечірній простір.
І молодик над смужкою лісів
поставить позолочений апостроф.  Л. Костенко  

3. Визначіть типи переносних значень слів (метафора, метонімія, си­некдоха) і пояснити їхнє значення.
1.      Втома крадеться тихо, але він втомі взяти себе не дає (В. Бичко) 2. Наш факультет переміг у спортивних змаганнях. 3. Сліпа нездоланна любов заарканила дівчину, як сарну (В. Бабляк)4. Ґринджолами мовчазно кожух проїхав (М. Драй-Хмара) 5. Спить сила, думка у тобі дріма(П. Дорошенко) 6. Внизу дрімала вода в Росі й тихо лисніла проти червоного неба (І. Нечуй-Левицький). 7. Учили музи́ки із весілля. Цимбали, бубон і скрипаль  (Л.Костенко). 8. Завжди усмішка лагідна цвіла їй на вустах (В. Сосюра). 9. Ти ж знаєш, яка в душі моїй буря, Маріє(В. Сосюра).

4. Перепишіть речення. Знайдіть синоніми, укладіть синонімічні ряди.  Зробіть синонімічну заміну й простежте, чи впливає це на зміст і стилістичне звучання речення.
     Швидко весни одцвітають. Хутко літні дні минають, скоро вже й зима…(І.Вирг.) Попід тинами біжить мати свою дочку переймати. «Вернись,-каже,- чи не чуєш? Куди ти чимчикуєш? (Н. тв.) Усі свої чотири десятини обійшла Докія до смеркання. Ледве вже чапала додому, стомлена й радісна (М.Стельмах). Тільки вночі була відлига, сніг танув немов напровесні. Ще й зранку доводилося не йти, а чапати по сніговій каші (Ю.Збанацький). Повертався він часом на світання й не йшов до хати, а простував до клуні, де було свіже сіно (А.Шиян). Пройшовши кілька гонів, перебрались вони через глибоку балку й з милю простували рідким лісом (Ю.Збанацький). 

5. Перепишіть. Виберіть потрібне слово з поданих у дужках синонімів і запишіть з ним речення.
(Спить, куняє, дрімає) земля під глибоким снігом.
Дівчина хитро (сміється, регоче, посміхається).
Верби (сумують, журяться, нудьгують) над водою.
Учні (говорили, вели розмову, розмовляли, розповідали) про історію рідного краю.

6. До поданих слів доберіть синоніми.
Алфавіт, бідний, бій, життя, період, фантазія, хитрий, аплодувати, безмежний, буря, кричати, сміятися, хвалити, юнак, армія, бити, думати, одяг, учитель, халупа.

7. Доберіть антоніми до багатозначних слів у поданих словосполученнях.
Сухий одяг –
Суха погода –
Сухий хліб –
Суха мова –
Сухе літо –
Сухі квіти –
Чисті руки –
Чиста совість –
Чисте небо –
Чистий сніг –
Чиста ріка –

8. Запишіть речення. Знайдіть і підкресліть використані в них пароніми.
 
Ще й до жнив не дожив, ані жита не жав. Не згубив, не лишив і не жив. І не жаль (В.Стус). А світ весь витис, витух, відпалав (В.Стус). Гарна була Ганна, як було оце сяде, та задумається, та спустить свої довгі вії (І.Нечуй-Левицький) . Ніч темніє і ясніють зорі, море плаче й темрява тремтить (Леся Українка).

9. Перепишіть речення. Підкресліть фразеологізмиВизначте, яку синтаксичну роль у реченні вони виконують. Поясніть значення фразеологізмів. Визначіть усно типи фразеологізмів. Зробіть висновок, яку синтаксичну  роль виконують фразеологізми?
  
1. Ця довірлива розповідь перевернула чоловікові душу (М. Стельмах).  
2. Здає позиції стара гвардія, а треба рухатися вперед (В. Гужва) . 
3. Хоробрий зброї не схиля, вперед іде на битв дороги (П. Усенко).  
4. Василь боронив свої права і йшов війою на Раїсу (М.Коцюбинський). .

10. Прочитайте. Визначте в реченнях фразеологізми, розкрийте значення кожного, за потреби звернувшись до фразеологічного словника. Зясуйте приналежність кожного фразеологізму до певної групи.
Зневажати рідним – це втратити себе, відійти від свого берега, а до чужого не пристати.
Час - великий майстер розрубувати всі гордієві вузли людських стосунків. Канути в Лету   - зникнути безслідно. 
Гордіїв вузол розру́бувати  -    швидко, рішуче й остаточно розв’язувати складну проблему.
 Пуска́тися  берега -  занедбуючи себе, порушувати загальноприйнятні норми моралі, суспільної поведінки.
 Втрача́ти   себе - втрачати спокій, холоднокровність, рівновагу від хвилювання, страху, сорому.

11. Відновіть фразеологізм.  Зробіть  дослідження на тему: "Старі люди правду кажуть":
Два хитрих  -
Який Сава,  -
На тобі, Даниле,  -
Ростом з Івана,  -
Коли не вчився Іванком,  -
У всякої Федори  
Ой не ходи, Грицю,  -
Казала Настя,  -
Сиди, Векло,  -
То ти йому про Хому

12. До поданих фразеологізмів доберіть синонімічні слова. Встановіть відповідність.
           1. Пускати півня                                        1. Далеко              
           2. Замилювати очі                                     2. замовкнути
           3. За тридев’ять земель                             3. вигідно
           4. Утратити свідомість                              4. удосвіта
           5. Прикуси язика                                        5. здоровий
           6. Брати гору                                               6. Знепритомніти
         7. Вільний птах                                           7. Багато
        
 8. На руку ковінька                                     8. обманювати 
         9. Кров з молоком                                       9.незалежний
       10. Ні світ ні зоря                                       10. перемагати
       11. Зарубати на носі                                   11. підпалювати
       12. Хоч греблю гати                                   12. запам’ятати  

13. Доберіть до  слів обрій, небосхил, небокрай антоніми.

14. Напишіть розповідь про цікавий випадок у вашому  житті, використовуючи фразеологізми.

середа, 27 травня 2020 р.

До уваги студентів груп 4-АПО, 4-БПО!

28.05.2020 р. - семестровий іспит з сучасної української мови з практикумом.

Зустрічаємося в ZOOM! за 10 хвилин до початку іспиту.

Початок   о 7-50 - 4-АПО,            о 9-20 - 4-БПО.

ЗАПРОШЕННЯ в ZOOM Лисенко В., 04.06

Лариса Сергієнко приглашает вас на запланированную конференцию: Zoom.

Тема: Зал персональной конференции Лариса Сергієнко

Подключиться к конференции Zoom
https://us04web.zoom.us/j/6293851525?pwd=cTJsV3NFOG1VUU1GaW0zR1EvUmxyQT09

Идентификатор конференции: 629 385 1525
Пароль: 1WEfCr


Ваші дані мають ідентифікувати здобувача освіти.

Загальна кількість балів за іспит - 20, з них 15 - тестові завдання, 5 - усний розбір складного речення.

1. Спочатку виконуємо тестові завдання з теми "Складне речення" (20 хв). Посилання на тестові завдання буде тут!


2. Виконуємо усний розбір складного речення.

вівторок, 26 травня 2020 р.

До уваги групи 4-АД!

Семестр закінчився. Підсумки підбито. 

Успіхів при складанні державної атестації!

субота, 23 травня 2020 р.

Увага студентам 4 курсу спеціальності "Початкова освіта"! 

25.05. на занятті відповідно до розкладу виходимо на зв'язок у ZOOM.

Працюємо над темою "Повний синтаксичний аналіз речення" в контексті завдань до іспиту.

Підготуйте до роботи всі необхідні матеріали: зошит, підручник "Українська мова" (2 частина), збірник вправ Ужченка.

Запрошення буде тут! Заходьте, копіюйте.
Для того, щоб бути прийнятим, вказуємо свої офіційні прізвища та імена, що дає можливість ідентифікувати здобувача освіти!

Лариса Сергієнко приглашает вас на запланированную конференцию: Zoom.

Тема: Конференция Zoom Лариса Сергієнко
Время: 25 мая 2020 11:00 AM Хельсинки

Подключиться к конференции Zoom
https://us04web.zoom.us/j/6293851525?pwd=cTJsV3NFOG1VUU1GaW0zR1EvUmxyQT09

Идентификатор конференции: 629 385 1525

Пароль: 1WEfCr

4-БПО о 12-40 зустрічаємося!

понеділок, 18 травня 2020 р.

Шановне студенство груп 4-АПО, 4-БПО (18.05)!

Наближаємося до завершення семестру. Нагадую: у вас іспит 28.05. у часових межах навчального заняття!!! Іспит проводимо в синхронному режимі. Прошу вирішити всі свої проблеми як технічного плану так і всіх інших.

Вам буде запропоновано завдання - повний синтаксичний аналіз речення.
Отже, готуємося. Для цього
1. Треба повторити загальну характеристику словосполучення: https://www.youtube.com/watch?v=e03fWVdZaE4

2. Актуалізувати знання про просте речення: https://www.youtube.com/watch?v=59DsqoBGRqE,

про просте ускладнене речення: https://www.youtube.com/watch?v=rquXfgQtbNg,
https://www.youtube.com/watch?v=QGm8HJ9x8eQ.


Якщо будуть запитання, пишіть на е-пошту до 21.05.2020.

середа, 13 травня 2020 р.

Шановні студенти груп 4-АПО, 4-БПО (14.05), 4-АД (13.05)!
Тема. Багатокомпонентні складні речення з різними видами зв'язку.

Завдання:
1. Якщо є потреба, повторіть ще раз загальне поняття про  БСР  з різними видами зв'язку або за посиланнями на відео:
https://www.youtube.com/watch?v=NB5sq4ES_8k


або за підручником "Українська мова" (Ч. 2, В. О. Горпинич) на сайті бібліотеки коледжу - параграфи 84-90.

2. Повправляйтеся в аналізі багатокомпонентних складних речень: впр. 840 (для всіх груп), 841, 843 (1, 2, 5 речення - 4-АПО; 3, 6, 7 - 4-БПО; 8, 9, 10 - 4-АД).

Увага! Схеми БСР креслимо як і попередньо, позначаючи сурядні, незалежні частини квадратними дужками, підрядні круглими! Наступного тижня  відповідно до розкладу я буду на зв'язку в ZOOM, тож запрошую долучитися.

Хто планує бути в ZOOM, повідомте мене на е-пошту.

Запрошення ви отримаєте з початком пари. Будьте готові спілкуватися з означеної теми, ставити запитання, відповідати на мої. Майте відкритими на відповідних сторінках, параграфах, вправах збірник вправ Ужченка В. Д. та підручник "Українська мова" (Ч. 2, Горпинич О. В.). Завантажте чи відкрийте їх з сайту коледжної бібліотеки.

пʼятниця, 8 травня 2020 р.

До уваги студентів групи 4-АПО, 4-БПО, 4-АД!
Тема. Багатокомпонентні складні речення з різними видами зв'язку.

Завдання:
1. Опрацюйте загальне поняття про  БСР  з різними видами зв'язку або за посиланнями на відео:
https://www.youtube.com/watch?v=NB5sq4ES_8k


або за підручником "Українська мова" (Ч. 2, В. О. Горпинич) на сайті бібліотеки коледжу - параграфи 84  - 90

Увага! Схеми БСР креслимо як і попередньо, позначаючи сурядні, незалежні частини квадратними дужками, підрядні круглими! Наступного тижня  відповідно до розкладу я буду на зв'язку в ZOOM, тож запрошую долучитися.

Запрошення ви отримаєте з початком пари. Будьте готові спілкуватися з означеної теми, ставити запитання, відповідати на мої. Майте відкритими збірник вправ Ужченка В. Д., Українська мова (Ч. 2, Горпинич О. В.). Завантажте чи відкрийте їх з сайту коледжної бібліотеки.

Хто планує бути в ZOOM, повідомте мене на е-пошту.

неділя, 3 травня 2020 р.

До уваги студентів 4 курсу спеціальностей "Початкова освіта", "Дошкільна освіта"!
Тема. Складне безсполучникове речення.

Завдання:
1. Нагадайте собі, що таке СБР:https://www.youtube.com/watch?v=XqQVp_s8U1s
2. Повторити розділові знаки в СБР пропоную ще й за таким посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=3We8s9GaJWw
3. Повправляйтеся у визначенні СБР: https://learningapps.org/watch?v=p6p6zd2kt16
                                                                 http://www.ridnamova.kiev.ua/html_test/6.7.3-test.html

Успіхів! Чекаю на ваші результати (4-АД - 05.05, 4-АПО,4-БПО - 11.05).

четвер, 30 квітня 2020 р.

Шановні студенти груп 4-АПО, 4-БПО!


Завдання:
1. Виписати тільки двокомпонентні складнопідрядні речення й визначити їх тип. Виконувати за алгоритмом, що було продемонстровано у пропонованому попередньо відео.

Перевіряю Ваші напрацювання  04.05.2020 р. Успіхів!!!!!

понеділок, 27 квітня 2020 р.

Шановні студенти груп 4-АПО, 4-БПО, 4-АД!

Опрацьовуємо складнопідрядні речення з підрядними обставинними частинами.

Завдання:
1. Нагадайте собі, як визначати тип СПР за попередніми матеріалами
2. Опрацюйте теоретичний матеріал за посиланням
          2.1  https://www.youtube.com/watch?v=kl3HGMCWNnw
          2.2 з 5:50 хв https://www.youtube.com/watch?v=YvZTN268vTI
2. Дібрати по 1 прикладу на кожен різновид підрядних обставинних і проаналізувати їх письмово як подано у відео .

Роботи надсилати 30.04. Будьте уважні!!! Кріпимо всі матеріали до одного листа і вказуємо, за яку дату матеріал!!!

середа, 15 квітня 2020 р.

Шановні студенти 4 курсу спеціальностей "Початкова освіта", "Дошкільна освіта"!

Вправляємося далі у визначенні типів складнопідрядних речень.

Завдання:
1. Виконайте вправи 770, 777 (гр. 4-АПО - І, група 4-БПО - ІІ, група 4-АД - на вибір) за зб. вправ Ужченка В. Д.
2. Напишіть есе на Великодню тематику, використовуючи складнопідрядні  з'ясувальні та означальні  речення.

До уваги! Виконуючи завдання, обов'язково підкреслюйте головні члени, кресліть схему речення, ставте запитання до підрядної, а тільки потім вказуйте тип підрядної частини.

Напрацювання чекаю 22.04.2020 р.!!! Не поспішайте, будьте уважними.

Любові і миру вам зичу у хатіДобра і добробуту, і благодаті,І Божої милості, й Божої ласки,І в день Великодній смачнючої паски!Нехай помисли ваші будуть щирими й добрими!Усіх земних благ вам!

Залишайтеся вдома!

середа, 8 квітня 2020 р.

Шановні студенти групи 4-АД (08.04.2020), 4-АПО, 4-БПО (13.04.2020)!
До вашої уваги наступна тема
"Загальна характеристика складнопідрядного речення" 

Завдання (5 б.):
1. Актуалізуйте теоретичний матеріал, переглянувши відео:
https://www.youtube.com/watch?v=UrQQIXKzTXM
Зробіть нотатки в зошиті для конспектів

2. Виконайте вправу 766 за збірником вправ з сучасної української мови Ужченка В. Д. (див. на сайті бібліотеки коледжу).
Увага! Частини речення не підкреслюватим, а позначати, як продемонстровано на відео.


ШАНУЙМОСЯ
 (надсилаємо вчасно, прикріплюємо тільки правильно! вертикально кожну окрему сторінку зошита, пишемо розбірливо, фотографуємо, щоб можна було побачити написане)!!! 

Успіхів! 

Чекаю напрацювання на е-пошту. 

четвер, 2 квітня 2020 р.

До уваги студентів груп 4-АПО, 4-БПО (на 06.04.2020), 4-АД (на 08.04.2020)!

Тема. Складносурядне речення.
Завдання:
1. Повторіть теоретичний матеріал, який ви опрацьовували. На допомогу вам відеоматеріал за посиланнями:
https://www.youtube.com/watch?v=7rsKZzgtKg4
https://www.youtube.com/watch?v=5-PRwAGrd2A
2. Послуговуючись  напрацьованим, виконайте практичні завдання за збірником вправ з сучасної української мови (авт. Ужченко В. Д.) на сайті бібліотеки - впр. 749, 763, 764.

Результати надсилати в понеділок (гр. 4-АПО, 4-БПО) та середу (гр. 4-АД). Успіхів!

понеділок, 30 березня 2020 р.

Шановні студенти груп 4-АПО, 4-БПО, 4-АД продовжуємо працювати за темою "Складне речення"!

Завдання до 02.04.2020 р., для гр. 4-АД до 07.04.2020 р.:

- опрацювати письмово, склавши схему-опору "Загальна характеристика складносурядного речення" (5 б.)
- або конспект (3 б.).

Опрацьовуйте матеріал, послуговуючись підручниками, як-от:
- Українська мова. Частина 2. (авт. Горпинич В. О.),
- Сучасна українська мова (авт. Шкуратяна Н. Г)

понеділок, 23 березня 2020 р.

Шановні студенти 4 курсу! До вашої уваги останній модуль "Складне речення". Працюємо дистанційно усі!!!
Завдання:
- Опрацюйте теоретичний матеріал (нагадую, щоб зверталися до репозиторію е-підручників на сайті бібліотеки коледжу)
1. Поняття про складне речення.
2. Засоби зв'язку у складному реченні, типи складних речень.
- напишіть есе про коронавірус, використовуючи різні типи складних речень (зазначати тип!)

Зверніть увагу: https://www.google.com/search?q=%D1%81%D1%85%D0%B5%D0%BC%D0%B0+%D0%B7%D0%B2%D1%83%D0%BA%D0%BE-%D0%B1%D1%83%D0%BA%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D0%BE%D0%B3%D0%BE+%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D1%96%D0%B7%D1%83+%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B0&sxsrf=ALeKk022PwPFXFZm_zIOQqjIrbg2CR-D5Q:1584727510429&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=GIPdegl1zKgBJM%253A%252CR96BDCMx1q0yTM%252C_&vet=1&usg=AI4_-kSGSHw9AZyNOSxkGL1itjzQb0MNHQ&sa=X&ved=2ahUKEwiwp8yC0qnoAhUs0aYKHTEPC4EQ9QEwAHoECAkQBQ#imgrc=_19Nmh78aTfEDM

Чекаю на виконані завдання до 30.03.2020 на е-пошту larissa.sergienko@gmail.com. Успіхів!